Projekty

SW pro prevenci syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka (Dry eye syndrome (DES) nebo keratoconjunctivitis sicca (KCS)) je v současnosti jeden z nejčastějších příznaků oftalmologické klinické praxe a jeho výskyt v současné době nadále stoupá. Odhaduje se, že těmito problémy trpí až 10% dospělé populace.

Mezi nejčastějšími příznaky tohoto onemocnění je pálení, řezání a pocit cizího tělíska nebo písku v očích nebo zhoršené vidění.

Při tomto onemocnění postupně dochází k poškození povrchu oka začínajícími drobnými oděrkami. Ty ale mohou postupně přejít do chronického zánětu rohovky a spojivky. V krajních případech rohovka postupně ztrácí průhlednost a zhoršuje se vidění. Pokud člověk tento stav neřeší, může dojít k poškození zraku.

Projevy syndromu suchého oka jsou často ovlivněny okolním prostředím. Symptomy se zhoršují v prašném, suchém, zakouřeném prostředí, ve větru, působením klimatizace, ústředního topení, různých výparů, nikotinu, chlorované vody v bazénech, nošením kontaktních čoček, intenzivním osvětlením.

Syndrom suchého oka zhoršuje ale i častá práce na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu tzv. "Office Eye Syndrome" . Při těchto činnostech totiž člověk intuitivně méně mrká a povrch oka rychle osychá.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dry_eye_syndrome

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6986373/

Jedním z přístupů řešení tohoto problému je využívání aplikací, které v nastavené periodě vypnou na několik sekund display a donutí tak uživatele přeostřit na jiné místo a zvýšit celkový oční pohyb.

v Google Store je několik programů, které by pro tento účel mohly být použity, jsou ale buď součástí většího souboru placených aplikací, nebo jsou zatíženy reklamou.

Nadace Merebit chce iniciovat vznik jednoduché a bezplatné SW aplikace, která bude lidem pomáhat s redukcí výskytu syndromu suchého oka.



Umělá plíce

První projekt Nadace Merebit - dokončení a rozvoj dosažených výsledků v rámci projektu MPO (č. ident. 029) Umělá plíce, který je určen pro testování kalibraci, ověření, nastavení a zaškolování zdravotnického personálu u plicních ventilátorů a dalších zařízení ventilační podpory.

Umělá plíce přináší do oblasti školení zdravotnického personálu zcela nový rozměr možností a kvality. Personál se učí na zařízení, které věrohodně simuluje různé stavy dýchací soustavy člověka, aniž by došlo k přímému ohrožení pacienta.

Zdravotnická zařízení v umělé plící získávají zařízení, které umožňuje vlastní kontrolu a kalibraci zařízení ventilační podpory bez závislosti na externích firmách a poskytovatelích.




Funkční vzorek plíce je k dispozici na provozovně nadace Merebit v Brně, Karásek 2245/1f. Stejně jako odborný personál, který je vám schopen zodpovědět vaše dotazy.



Lokalizace lékařského pracovního nástroje na těle pacienta

Cílem práce je vytvořit univerzální systém pro jednoznačnou šestiosou lokalizaci lékařského pracovního nástroje či přístroje (např. UZ sonda, dermatoskop, endoskopy, laparoskopické nástroje) na těle pacienta. Systém by měl být schopen získanou polohu a orientaci nejen zaznamenat do 3D modelu lidského těla, ale také při další návštěvě navigovat lékařského pracovníka do tohoto stejného pracovního bodu. Práce probíhá ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně.