O nadaci

Nadace Merebit byla založena v roce 2021.

Hlavním cílem nadace je vyvíjet snadno použitelné, technicky vyspělé lékařské diagnostické přístroje, které mohou pomoci v takových místech, kde je obtížné získat kvalitní a specializovanou lékařskou péči. Tyto přístroje také umožní zvýšit četnost vyšetření, zejména těch preventivních, aby bylo možné dříve zachytit rozvíjející se nebo zhoršující se onemocnění. V současné době tým nadace pracuje na umělé plíci - systému pro výuku a testování zdravotnického personálu obsluhujícího plicní ventilátory. Také začínají také práce na zařízení pro detekci rakoviny kůže.

Tým nadace je schopen pokrýt kompletní vývoj výrobku, od mechaniky, elektroniky až po návrh softwaru, včetně příslušných klinických zkoušek a certifikací.

Nadace má vlastní měřicí a zkušební laboratoř (mikrobiologie, analytická chemie, procesní a materiálové zkoušky atd.), zázemí pro vlastní prototypovou dílnu (CNC frézka, soustruh, 3D tisk, svařování TIG atd.) a vlastní laboratoř pro měření a vývoj elektronických obvodů.

Nadace úzce spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně a Masarykovou univerzitou.

Mimo náš hlavní směr v lékařské diagnostice (kde trvá vývoj každého přístroje roky) produkujeme mnoho dalších inovací. Záměrem je financovat nadaci prostřednictvím výměny těchto před-ověřených nápadů za finanční příspěvek nadaci.

Vymezení účelu nadace


Nadace je zakládána za účelem podpory a realizace projektů v oblasti:

    • Zdravotnictví a péče o lidské zdraví s důrazem na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, a to především s využitím automatizovaných instrumentálních diagnostických metod a umělé inteligence. Rozšířit, standardizovat, zlevnit diagnostiku, preventivní péči a léčbu. V rámci naplňování svého účelu bude nadace mimo jiné také podporovat edukaci, výzkum a vývoj diagnostických přístrojů a diagnostických metod; jakož i otevírání a podporu diagnostických center

    • Outsourcingu administrativy, tj. pomocí administrativní, účetní, právní a jiné podpory zjednodušit široké veřejnosti možnosti více se zapojit do podnikání nebo veřejného působení ve společnosti tak, aby občané maximálně přímo využili své odborné znalosti a dovednosti a mohli minimalizovat administrativní a úřední činnosti s tím související

    • Školství a vzdělávání s důrazem na podporu celoživotního online vzdělávání

    • Výzkumu nových přístupů a technologií vedoucího ke zlepšení obecného blaha.

Orgány nadace


Správní rada

prof. MUDr. Filip Růžička, Ph.D.

Ing. Tomáš Kadlec

Ing. Pavel Filip, Ph.D.


Ředitel nadace

MSc. Robert Kadlec